Kiedy warto wybrać się na konsultacje psychologiczne?

Konsultacja psychologiczna

Warto rozważyć skorzystanie z konsultacji psychologicznej w różnych sytuacjach. Kiedy dotykają Cię trudności emocjonalne – nadmierny smutek, lęk, ciągłe obawy, chroniczne zmęcznie, kiedy masz niską samoocenę – to psycholog, psychoterapeuta pomoże Ci zrozumieć te uczucia, być może ich genezę. Kiedy razem je pooglądacie, zrozumiecie – to  łatwiej będzie znaleźć sposoby radzenia sobie.

Kiedy czujesz, że dotykają Cię problemy międzyludzkie – nie czujesz się dobrze w relacjach z innymi, czy to w pracy, czy w rodzinie – to psycholog, psychoterapeuta pomoże Ci rozpoznać problematyczne wzorce zachowań i pokazać inne możliwości. Dzięki terapii możesz też pogłębić rozumienie innych ludzi i empatię, zdobyć nowe umiejętności komunikacyjne – co sprawi, że Twoje relacje będą bardziej satysfakcjonujące.

Jeśli masz diagnozę zaburzeń psychicznych od psychiatry, takich jak depresja, lęki, zaburzenia osobowości czy też inne, psychoterapeuta może być częścią kompleksowego planu leczenia, pomagając Ci zrozumieć i radzić sobie z objawami.

Kiedy przechodzisz przez trudny okres w swoim życiu i potrzebujesz wsparcia to psychoterapia jest dobrym pomysłem na to, jak sobie pomóc. Konsultacje psychologiczne mogą być pomocne jeśli doświadczasz śmierci kogoś bliskiego, rozstania, utraty pracy, problemów zdrowotnych czy innych wydarzeń, które generują wiele trudnych emocji.

Nawet jeśli nie masz konkretnych problemów, konsultacje psychologiczne mogą być przydatne do pracy nad rozwojem osobistym,  pogłębieniem samoświadomości, zrozumieniem siebie lepiej i osiągnięciem swoich celów życiowych.

Pamiętaj, że spotkania z psychologiem nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób z poważnymi problemami psychicznymi. Mogą być one przydatne dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć siebie, swoje relacje i sposób funkcjonowania w świecie. Jeśli czujesz, że mogłoby Ci to pomóc, warto podjąć decyzję o skorzystaniu z pomocy psychologicznej.

Skontaktowanie się z psychologiem będzie pomocne jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych, psychicznych lub somatycznych, utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli czujesz długotrwały smutek, który Cię przytłacza, nie masz nadziei na zmianę, jesteś przygnębiona/y  to wizyta u psychologa jest jak najbardziej wskazana. Może to być tymczasowe lub doświadczasz depresji, zaburzeń lękowych lub innych zaburzeń emocjonalnych. Konsultacje psychologiczne pomogą Ci to rozeznać. Kolejną sytuacją, kiedy warto iść na wizytę do psychologa to kiedy często doświadczasz nieuzasadnionego lęku, paniki, lub masz trudności z kontrolowaniem swoich obaw. Jeśli często doświadczasz nagłych wybuchów złości, irytacji, agresji lub trudności z kontrolowaniem swoich emocji, psycholog może pomóc Ci zrozumieć przyczyny i nauczyć się zdrowszych sposobów radzenia sobie z nimi. Jeśli z powodu braku kontroli nad swoimi emocjami wycofujesz się z kontaktów społecznych, unikasz spotkań z przyjaciółmi i rodziną, a życie towarzyskie sprawia Ci trudności to wizyta u psychologa i psychoterapią pozwolą Ci wrócić do zdrowia psychicznego.

Problemy w pracy – z brakiem motywacji, chronicznym zmęczeniem, długofalowym poczuciem przytłoczenia i brakiem nadziei na zmianę to też sprawy, do których rozwiązania znajdziesz na psychoterapii.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa?

Chwila zatrzymania i przemyślenia czego oczekujesz i z czym przychodzisz na pierwszą wizytę u psychologa może Ci efektywnie wykorzystać 50min konsultacji psychologicznej w pełni. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby podjąć przygotowania – to nie musisz tego robić. Psycholog zadba o to, byś poczuł/a się bezpiecznie i będzie zadawał pytania lub poprowadzi rozmowę – jeśli tego potrzebujesz. 

 

Co może pomóc?

Przemyśl dlaczego przychodzisz, co chciałbyś zmienić, co Cię męczy i jakie widzisz cele. Jak wyobrażasz sobie współpracę na psychoterapii? Czy masz jakieś obawy? Warto nimi podzielić się na spotkaniu i sprawdzić, czy są realne, czy być może nie. Podobnie z oczekiwaniami. Warto być otwartym i szczerze mówić o trudnościach – gdy psycholog Cię pozna lepiej, będzie mógł adekwatnie Ci pomóc. Celem psychologa jest Cię poznać – nie ocenić. Psycholog chce Ci pomóc i ma doświadczenie w pracy z ludźmi. Jeśli nie chcesz początkowo odpowiadać na jakieś pytanie – to w porządku, zawsze możesz odmówić. Terapia wymaga zaufania i współpracy, natomiast może się to dziać w różnym czasie i w Twoim tempie. Pomyśl, jak opowiedzieć o sobie, swoim życiu i swojej historii zdrowia psychicznego. Czy masz wcześniejsze doświadczenia terapeutyczne? Jeśli tak, to co Ci służyło? Czy byłeś/aś u psychiatry, masz diagnozę, brałaś leki? Jaki jest Twój styl życia, typowy dzień? Jak wyglądają Twoje najbliższe relacje? Jakie było Twoje dzieciństwo i relacje z matką i ojcem. Jakie są? Nie wahaj się zadawać pytań psychologowi, jeśli masz jakieś wątpliwości lub potrzebujesz więcej informacji na temat procesu terapeutycznego, technik terapeutycznych czy też innych kwestii związanych z terapią. Zaufaj psychologowi. Nie jesteś sam/a w gabinecie, tylko ze specjalistą, która/y bardzo chce i potrafi Ci pomóc. Ważne jest, żebyś czuł/a się komfortowo w rozmowie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content