Budowanie zdrowych i satysfakcjonujących relacji to trudna sztuka, która wymaga kształtowania poczucia wartości. Żeby dostrzec partnera takim jaki jest naprawdę, warto w pierwszej kolejności pozbyć się filtrów, którymi się kierujemy, i spojrzeć na niego z empatią. To jedyny sposób, żeby żyć w autentycznej relacji, w której będziemy czuć prawdziwe spełnienie. Nie zawsze są to różowe okulary. Często wymaga to spojrzenia w głąb siebie i tego jak czujemy się sami ze sobą oraz czy dostrzegamy swoją prawdziwą wartość.
Jak niska samoocena może wpłynąć na relacje partnerskie?
Samoocena to sposób opisywania, jak postrzegasz siebie i swoje miejsce w świecie. Zdrowa samoocena oznacza, że wierzysz, że jesteś wartościowy, ważny, że twoje potrzeby i uczucia są istotne, a inni ludzie też tak czują, co pomaga zwalczać poczucie winy i niskie poczucie własnej wartości. Co się dzieje, gdy brak nam tego fundamentalnego przekonania?
Niska samoocena wiąże się z przekonaniem, że nie jesteś ważny, nie masz wiele do zaoferowania i że inni myślą dokładnie tak samo. To ma ogromny wpływ na emocje, których doświadczasz na co dzień. A w relacji doświadcza tego również Twój partner.
Negatywna komunikacja – jak niska samoocena przekłada się na krytyczne i pasywne zachowania
Osoby z niską samooceną mają trudności z wyrażaniem swoich potrzeb, zamiast tego trzymają je w sobie, dopóki nie wywołają dyskomfortu i bólu, który zacznie ujawniać się często nawet w błahych sprawach. To wszystkie kłótnie o tzw. „porozrzucane skarpetki”. Widać to również w poważniejszych konfliktach, które są naturalną częścią każdego związku – biorąc sobie do serca wszelką krytykę lub nadmiernie rekompensując i wyładowując się na partnerze.
Zależność emocjonalna – problem nadmiernej zależności od partnera
Niska samoocena może także zwiększyć poczucie zazdrości i niepewności w stosunku do drugiej połówki. Osoby z niską samooceną często postrzegają siebie jako osoby niegodne partnera i zaczynają wierzyć, że ich związek jest wynikiem szczęścia, a nie prawdziwej, pełnej miłości relacji. Z drugiej strony, niepewność, którą stale odczuwają, powoduje wybuchy nieuzasadnionej zazdrości i złości, często podszyte poczuciem winy. Dlatego też osoby te często myślą, że ich partner może ich zdradzać lub boją się, że w każdej chwili związek się rozpadnie. A życie pod taką presją powoduje, że niesłusznie obwiniany partner prędzej czy później odchodzi. Błędne koło się zamyka.
Jak poprawić samoocenę dla lepszej jakości związku
Pierwszym krokiem do zwiększenia poczucia własnej wartości jest zidentyfikowanie wszelkich negatywnych przekonań, jakie masz na swój temat. Osoby o niskiej samoocenie są zazwyczaj nadmiernie krytyczne wobec siebie, co prowadzi do uporczywych uczuć smutku, niepokoju, gniewu, a nawet depresji.
Wsparcie partnera jest bardzo istotne w budowania zdrowej samooceny. Partnerzy mogą pomagać sobie nawzajem, oferując wsparcie emocjonalne, komplementując i doceniając swoje osiągnięcia oraz zachęcając do realizowania pasji i celów. Ważne jest, aby otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach, co pozwala na głębsze zrozumienie i budowanie zaufania.
Psycholog z kolei, może pomóc Ci zmienić sposób myślenia o sobie, co powinno poprawić Twoją wrażliwość i pewność siebie w związkach. W niektórych przypadkach zaniżona samoocena może być głęboko zakorzeniona w przeszłych doświadczeniach lub traumie, dlatego nie wstydź się szukać wsparcia. Psychoterapia dostarcza cennych narzędzi do poprawy samooceny i jest absolutnie warta zachodu.
Podsumowanie
Zrozumienie i poprawa poczucia własnej wartości nie tylko wzmacnia indywidualne poczucie szczęścia i spełnienia, ale również tworzy solidne podstawy dla trwałych i harmonijnych związków. Nasz gabinet psychologiczny oferuje wsparcie w formie terapii indywidualnej oraz tearapii dla par. Inwestowanie w siebie to inwestowanie w swoje relacje – z nami możesz zrobić pierwszy krok.